.

Proszę, nie nazywajcie mnie autystycznym dzieckiem, jestem po prostu dzieckiem... z autyzmem. Autyzm to nie choroba to zaburzenie, nie można się nim zarazić. Nie jest jak przeziębienie, nie można go "złapać". Autyzm to coś z czym żyję, będę go mieć przez całe życie. To tylko część mnie, taki jestem. Po prostu traktujcie mnie jak każde inne dziecko i pomagajcie kiedy proszę o pomoc. To ja - Jasiek Podedworny. Zapraszam do mojego świata...

AKTUALNOŚCI: Znamy plan prac międzyresortowego zespołu ds. osób niepełnosprawnych i ich rodzin....


Za nami pierwsze posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. opracowania rozwiązań w zakresie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych i członków ich rodzin. Miało ono charakter przede wszystkim organizacyjny. Ustalono m.in. tematy, którymi będzie się on zajmował w ciągu najbliższych miesięcy. Znamy plan prac do stycznia.

Podstawą pracy zespołu jest 29 postulatów, zgłoszonych premier Beacie Szydło przez opiekunów osób z niepełnosprawnością w maju tego roku. Wówczas też zapowiedziano powstanie tej grupy roboczej. Ostatecznie decyzja o powołaniu zespołu została wydana w sierpniu.

Jego przewodniczącym zespołu został, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz, pierwszym wiceprzewodniczącym – Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia, a drugą wiceprzewodniczącą – Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.

Finansowanie edukacji na stałe do ustawy

28 września 2016 r., podczas krótkiej konferencji prasowej po pierwszym posiedzeniu, poinformowano o planie pracy zespołu na najbliższe miesiące.

- Na następnym posiedzeniu, 26 października, będziemy dyskutować o działalności ustawodawczej Sejmu, która dotyczy postulatów zgłaszanych przez opiekunów – mówił minister Krzysztof Michałkiewicz. – W tej chwili są procedowane trzy ustawy – jedna dotycząca finansowania edukacji dzieci z niepełnosprawnością i dwie dotyczące ich opiekunów. Do ustawy o systemie oświaty ma być wpisane na stałe finansowanie edukacji dzieci z niepełnosprawnością. Do tej pory, na skutek oczekiwań i sygnałów ze strony opiekunów, to finansowanie było wpisane do ustawy okołobudżetowej.

Pełnomocnik wyraził nadzieję, że ten projekt wkrótce zostanie przez Sejm uchwalony.

- Na następnym posiedzeniu będziemy dyskutować, czy jego zapisy odpowiadają opiekunom dzieci z niepełnosprawnością – dodał.

Wsparcie opiekunów

Dwie pozostałe ustawy, nad którymi niedługo będzie obradować zespół, dotyczą systemu świadczeń wypłacanych opiekunom. Jedna z nich, która jest już na końcowym etapie uchwalania, dotyczy tego, by w rodzinie dwie osoby mogły zrezygnować z pracy i sprawować opiekę nad osobami z niepełnosprawnością. Druga zaś dotyczy sytuacji opiekunów po śmierci podopiecznego.

- Chodzi o to, by opiekun, który zrezygnował z pracy i miał długą przerwę w karierze zawodowej, miał szansę na odpowiednie świadczenie z urzędu pracy i przygotowanie do zmiany zawodu – wyjaśniał Krzysztof Michałkiewicz. – Chodzi więc o to, by miał możliwość godnego życia pod śmierci podopiecznego.

System orzecznictwa – plany ambitne, ale...

Minister przypomniał też o przygotowywanym projekcie przeglądu systemu orzecznictwa. Projekt ma zakończyć się w ciągu dwóch lat konkretnymi propozycjami docelowego systemu orzekania i jego wdrożeniem pilotażowym.

- Równolegle chcemy w ministerstwie prowadzić dyskusję na temat tego, jak system orzekania powinien wyglądać, by uwzględniać m.in. opiekunów osób starszych i opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnością – mówił minister Michałkiewicz. – Chodzi tez jednak o to, aby nie było sprzeczności między orzeczeniami z ZUS a orzekaniem Powiatowych Zespołów.

Plany na przyszłość

To najbliższe plany zespołu. Co dalej?

- W listopadzie chcemy zająć się edukacją i rehabilitacją zawodową osób z niepełnosprawnością – informował Pełnomocnik. – W grudniu, razem z Głównym Urzędem Statystycznym, będziemy przygotowywać diagnozę sytuacji osób z niepełnosprawnością. W styczniu zajmiemy się natomiast dostępem do rehabilitacji, świadczeń zdrowotnych i do zaopatrzenia medycznego.

Zadaniem zespołu będzie tworzenie rekomendacji, które będą przekazywane premier Beacie Szydło.

- Mamy nadzieję, że za rok – jesienią 2017 – przedstawimy rządowi raport z pracy zespołu – podsumował minister Michałkiewicz.

źródło: niepelnosprawni.pl